تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۶ بهمن ۹۶.::. ساعت : ۱:۲۶ ق.ظ
فاقددیدگاه

۲۵ میلیون مرغ با آنفلوآنزا رفتند


با آنکه مسئولان معتقدند از زمان شیوع این بیماری در آذرماه امسال در کشور اقدامات مناسبی در راستای جلوگیری از گسترش بیماری انجام شده، اما آنفلوآنزای پرندگان شیوع گسترده‌ای در کشور داشته است. 

پیش از این، علیرضا رفیعی‌پور، رئیس سازمان دامپزشکی ایران روز ۱۷ بهمن با اشاره به تعداد مرغ‌های معدوم شده به منظور پیشگیری سریع از انتشار آنفلوآنزای پرندگان‌ گفته بود که این اقدام موجب کنترل این بیماری شده است. 

 

گسترش بیماری به دلیل کمبود اعتبارات

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار ایران، از افرادی که با طیور زنده و تلف شده سر‌و‌کار دارند خواست مراقبت‌های ویژه به عمل آورند. 

فرزاد طلاکش، استان‌های شمالی همچون گیلان، مازندران، گلستان و استان‌های شمال غربی مانند اردبیل، آذربایجان‌شرقی و آذربایجان‌غربی را بیشتر از سایر نقاط در معرض احتمال سرایت این بیماری به انسان دانست و خواستار اطلاع‌رسانی کافی منطقه‌ای شد. 

وی هشدار داد در غیراین صورت، علاوه بر گسترش بیشتر این ویروس ممکن است شاهد سرایت آن به انسان‌ها نیز باشیم‌ و از وزارت بهداشت خواست آموزش در این زمینه را به روستاییان مناطق شمالی ایران آغاز کنند و در این مورد بر آنچه «پایش شعاع کانون آلوده» به ویژه در روستاها نامید، تأکید کرد. 

به گفته دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار ایران در سال‌های گذشته وقتی واحدی معدوم می‌شد، برای جلوگیری از گسترش بیماری، تمام واحدهای مرغداری واقع تا شعاع سه کیلومتری آن واحد نیز معدوم می‌شد، اما امسال به دلیل اینکه اعتبارات کافی وجود نداشت، این کار انجام نشد. 

آنطور که وی اعلام کرد، در دو سال گذشته خسارت واقعی مرغداران به آنان پرداخت نشده، بنابراین بسیاری از تولیدکنندگان در گزارش بیماری پنهان‌کاری کردند؛ بیماری گسترش پیدا کرد و بعد خبر دادند.

  

بی‌توجهی مسئولان به التماس‌ها

طلاکش درباره جبران کمبود تخم‌مرغ با واردات نیز گفت: «اصلاً ما نمی‌توانیم مقدار زیادی تخم‌مرغ وارد کنیم، چون کشوری مانند ترکیه که واردات ما از آنجا انجام می‌شود خود با این بیماری درگیر است و تخم‌مرغ کم دارد؛ ضمن اینکه گران است.»

ناصر نبی‌پور، رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران هم گفت: «بالا رفتن قیمت تخم‌مرغ در خرده‌فروشی‌ها به تولیدکنندگان مربوط نیست و تولیدکنندگان طبق توافق با ستاد تنظیم بازار باید تخم‌مرغ را با قیمت کیلویی ۵ هزار و ۳۰۰ تومان در اختیار تشکل قرار دهند تا در میادین توزیع شود.»

به گفته وی بیشتر استان‌ها مانند تهران و البرز دیگر تولیدی ندارند. استان‌های باقی‌مانده به کمک تشکل‌ها آمده‌اند و تخم‌مرغ کشور را تأمین می‌کنند.

نبی‌پور نیز با اشاره به اینکه هر روز تولید تخم‌مرغ در داخل در حال کاهش است، مسئولیت بروز این بحران را متوجه مقام‌های دولتی کرد و گفت: زمانی که از ما تخم‌مرغ‌مان را کارتنی ۲ هزار تومان می‌خریدند و به مسئولان التماس کردیم که آن را ذخیره کنند، هیچ کس توجهی نکرد، اما حالا این بیماری مسئولان را به تکاپو انداخته است.

 

نابودی بیش از ۲۵ میلیون مرغ

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران پیش‌تر نیز یکی از عوامل بروز چنین بحرانی را دولت معرفی کرده است. 

نبی‌پور از معدوم شدن بالغ بر ۲۵ میلیون مرغ و از میان رفتن ۴۰ درصد مرغ‌های مرغداری‌ها خبر داد و افزود: واقعیت این است که تولیدکننده و سرمایه‌اش از بین رفته‌اند و این موضوع را باید مصرف‌کنندگان بدانند که تا بازگشت به شرایط عادی، دو تا سه سال زمان می‌برد.

وی درباره واردات تخم‌مرغ گفت که امروز تخم‌مرغ داخلی به کیلویی ۶ هزار و ۵۰۰ رسیده است. اگر از خارج وارد کنند، بالاتر از ۷هزار تومان تمام خواهد شد. 

به گفته نبی‌پور، تولید تخم‌مرغ در استان‌های اصلی متوقف شده است و کرج، قزوین، قم، آذربایجان با ۸۰ درصد معدوم‌سازی و تهران که از تولیدکنندگان اصلی بودند، در حال حاضر تولید ندارند و تلفات همچنان ادامه دارد.

 

تکذیب تلفات انسانی

به صرفه‌نبودن واردات تخم‌مرغ در حالی بیان شده که پیش‌تر دبیر ستاد تنظیم بازار با اشاره به صدور مجوز واردات ۲۰ هزار تن تخم‌مرغ به کشور گفته بود دولت قصد دارد به این وسیله کمبود تخم‌مرغ در کشور جبران شود. 

همچنین جلال محمودزاده، نماینده مجلس از وارد شدن ۳۱۰ میلیارد تومان خسارت به مرغداری‌ها در ایران به‌دلیل آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان خبر داده بود. 

پیش از این، به‌دنبال شیوع بیماری آنفلوآنزای مرغی در مرغداری‌های کشور، اخباری مبنی بر ابتلای چند تن به این بیماری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت این موضوع را تکذیب کرد. 

 

این مطلب در 24 ساعت اخیر 12 بار بازدید شده

دیدگاه خود را به ما بگویید.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A