تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۳ شهریور ۹۶.::. ساعت : ۸:۳۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

مناسبات ریشه‌دار ایران و روسیه




مناسبات ریشه‌دار ایران و روسیه





در این خصوص لازم است به چند نکته اشاره کنیم:
۱) رایزنی‌های سیاسی درخصوص برجام طبیعی است که یکی از اهداف این سفر باشد. در شرایطی که گفته می‌شود آمریکا درصدد بهانه‌جویی برای خروج از برجام است، ایران می‌تواند از ابزارهای سیاسی و دیپلماتیک با کشورهای بزرگی مثل روسیه برای فشار به آمریکا بهره ببرد. روسیه با وجود آنکه چالش‌های سیاسی بزرگی با آمریکا دارد اما مناسباتی هم دارد که می‌تواند براساس آن آمریکا را به لزوم اجرای برجام اقناع کند. روسیه، چین و اتحادیه اروپا همچون ایران در برجام منافعی دارند که این منافع آنان، مانع همراهی‌شان با آمریکا درخصوص خلل در برجام می‌شود.

۲) گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخصوص تعهدات ایران هم برای چندمین بار، مهر تاییدی بود بر حقانیت ایران درخصوص برجام. ایران و روسیه می‌توانند با استفاده از این ابزار حقوقی قوی که در ساختار بین‌الملل تعریف شده است به‌دنبال متقاعد کردن آمریکا به اجرای برجام باشند. موضع دیگر هم اینکه آمریکا بدیهی است که خود در ابتدا از برجام خارج نخواهد شد و به‌دنبال بهانه جویی است و ایران نباید این بهانه را به آمریکا بدهد.

همچنین باید توجه داشت که برجام یک سند بین‌المللی است که ذیل قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت تعریف شده است بنا براین آمریکا به راحتی نمی‌تواند به تعهدات خود در برجام پایبند نباشد هرچند تا‌کنون نیز کارشکنی‌های بزرگی انجام داده است.همچنین می‌دانیم که رئیس‌جمهور آمریکا شخصیتی است که حتی به پیمان بین‌المللی پاریس که پیمانی محیط زیستی بوده هم پایبند نبوده است و فقط منافع کشور خودش برایش اهمیت دارد. اما باید وی را با فشارهای سیاسی از طریق سایر کشورهای ۱+۵ اقناع به اجرای برجام کرد.

۳) بخشی دیگر از اهداف مدنظر ایران در سفر وزیر خارجه کشورمان به روسیه هم می‌تواند در قالب همکاری‌های منطقه‌ای تعریف شود. مدل تعریف شده ایران و روسیه در منطقه در موضوعات سیاسی، اقتصادی و امنیتی مدل موفقی بوده و تبدیل به مناسباتی ریشه‌دار شده است. از سوی دیگر سفر ۲روز پیش سرگی شویگو وزیر دفاع روسیه به سوریه و دیدار با بشار اسد هم در همین رویکرد تبیین می‌شود.

این رایزنی‌ها در شرایطی ادامه پیدا می‌کند که بعد از پیروزی‌های اخیر در حلب، دیر‌الزور و چند منطقه دیگر در سوریه در مقابل تروریست‌ها، ایران و روسیه با همراهی ارتش سوریه باید به‌دنبال تثبیت و امنیت اوضاع باشند. این امنیت فراگیر زمینه ساز انتخابات فراگیر در آینده در این کشور خواهد بود.پیش‌بینی می‌شود رایزنی‌هایی درخصوص موضوع همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق هم میان ایران و روسیه انجام شود چرا که این مسئله بر همه مناسبات منطقه تأثیر‌گذار خواهد بود.

  • کارشناس مسائل منطقه‌ای

دیدگاه خود را به ما بگویید.