تاریخ انتشار :دوشنبه ۳۰ مرداد ۹۶.::. ساعت : ۸:۴۹ ب.ظ
فاقددیدگاه

غار چشمه باد ( یلی بولاغی ) در ارتفاعات منجیل – هرزویل در انتظار ثبت ملی + تصاویر

 

ولی جهانی سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با اشاره به تعدد آثار تاریخی گیلان و لزوم معرفی آنها به تمامی اقشار جامعه، از تدوین شناسنامه برای تمامی آثار شاخص ثبت شده استان به همراه تابلوی راهنمای گردشگری خبر داد و گفت:تاکنون برای ۲۰ اثر تاریخی گیلان شناسنامه اثر تهیه شده و آماده نصب بر روی آثار تاریخی است.

وی با بیان اینکه میراث ملموس و نا ملموس فرهنگی در تمامی نقاط گیلان با استقبال گردشگران مواجه است، اذعان کرد:نصب تابلوی راهنمای گردشگری راهکاری برای توسعه فرهنگی محسوب می شود.

جهانی  صیانت از میراث فرهنگی را یک امر مهم و همگانی قلمداد کرد و افزود:مشارکت جویی اجتماعی و هم افزایی جمعی لازمه اصلی  انتقال داشته های امروز به نسل های فردا است.

این مسئول به چاپ و نشر بروشورها و کتابچه‌ های راهنمای گردشگری به همراه لوح فشرده و توزیع آن در جوار ابنیه تاریخی و مسیرهای گردشگری اشاره و تصریح کرد: برای گسترش این نوع از اطلاع رسانی ها، تفاهم نامه ای با یکی از موسسات پژوهشی انعقاد شده تا با اتکاء به علم روز و به صورت مشارکتی طرح مذکور به صورت نوین تدوین و اجرا شود.

۵۰ اثر تاریخی گیلان در انتظار ثبت ملی

جهانی در ادامه از آماده سازی ۵۰ پرونده ثبتی آثار تاریخی گیلان برای ارسال به دبیرخانه شورای ثبت سازمان ممیراث فرهنگی خبر داد و گفت: بخش عمده این آثار تاریخی که مربوط به نواحی مختلف استان گیلان است، دارای مالکیت دولتی است.

وی با بیان اینکه در میان ۵۰ اثر پیشنهادی، غارهای دیارجان دیلمان به عنوان قدیمی ترین اثر تاریخی شناخته می شود، تصریح کرد:قدمت این سلسله غارها به دوره نوسنگی بر می گردد و جدید ترین آن مناره تاریخی کلده فومن است که متعلق به دوره قاجار است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان در ادامه به ثبت هزار و ۶۰ اثر تاریخی گیلان طی سنوات گذشته اشاره کرد و افزود: این استان به رغم مساحت کمتر نسبت به دیگر استان ها، دارای تراکم بالای آثار تاریخی است به طوری که علاوه بر این آثار ثبت شده، بیش از دو هزار اثر با ارزش تاریخی دیگر نیز شناسایی شده است.

جهانی اعلام کرد: این آثار شامل خانه های تاریخی، مساجد و بقعه های تاریخی، غارها و پناهگاه ها، پل ها، حمام ها است که باید برای حفاظت بهینه و معرفی بهتر، نسبت به ثبت آن ها اقدام شود.

این مسئول به پرونده تدوین شده ۵۰ اثر پیشنهادی گیلان اشاره کرد و گفت: پرونده های مذکور پس از انجام مراحل مربوطه برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور آماده می شوند.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان خاطرنشان کرد:با توجه به اهمیت ویژه مقوله ثبت آثار، برنامه ریزی های لازم برای ادامه این روند و تهیه پرونده های جدید از میان آثار شناسایی شده با ارزش نیز انجام شده است.

جهانی با اشاره به اینکه بخش عمده پرونده های تهیه شده در این مرحله مربوط به محوطه و بناهایی است که طی سال های گذشته مورد پژوهش های علمی و تخصصی قرار گرفته اند، یادآور شد: آثار طبیعی شاخصی نیز در لیست مذکور قرار دارند که از مهمترین آنها می توان به غار چشمه باد و یلی بلاغی در ارتفاعات منجیل اشاره کرد.

وی ابراز امیدواری کرد: با ثبت این بناها در فهرست آثار ملی کشور به عنوان شناسنامه و هویت تاریخی این منطقه گامی مهم در پیشبرد اهداف سازمانی برداشته می شود.
تصاویر آرش سعیدیان- جهت دریافت اطلاعات کافی از این غار وارد لینک زیر شوید
http://manjilnews.ir/?p=432

این مطلب در 24 ساعت اخیر 51 بار بازدید شده

دیدگاه خود را به ما بگویید.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A