تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲ خرداد ۹۲.::. ساعت : ۷:۳۷ ب.ظ
فاقددیدگاه

سفر به شهر زیبای منجیل

این مطلب در 24 ساعت اخیر 5 بار بازدید شده

 

‌ شهر توربین های بادی منجیل

شهرمنجیل در مختصات جغرافیایی ۳۶ درجه و ۳۲ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۷ دقیقه ازخط استوا و ۴۹ درجه و ۱۱ دقیقه تا ۵۰ درجه ۵ دقیقه طول شرقی از نصف النهار مبداء واقع شده‌است

 

 

منجیل به ارتفاع۳۹۶متراز سطح دریا بالاتر واقع گردیده است و در آخرین قسمت شرقی سلسله جبال البرز روی ساحل راست قزل اوزن و در ۵۰۰ متری جنوب سد منجیل و در فاصله ی کمی از محل الحاق قزل اوزن و شاهرود به فاصله ی۸۰ کیلومتری رشت و ۱۰۰ کیلومتری قزوین در جاده بزرگ قزوین به رشت قرار گرفته است

در منجیل به دنیا وزندگی کرده ام  و یکی از بهترین خاطره‌هایم نگاه کردن به آسمان بود؛ آسمانی آنقدر صاف و پرستاره که هنوز هم دلم می‌خواهد به آن زمان برگردم و دوباره به تماشای آسمان بی‌ابر این وادی بنشینم.

شهرمنجیل هر چند که هوای معتدل ومدیترانه ای دارد، اما این آب و هوا با وجود مردم خونگرم و مهربان این شهر چندان دل‌آزار نمی‌شود، چون مردم این شهر همیشه و در همه حال شادند و می‌خندند، هرگز با هم درگیر نمی‌شوند و شهرشان شهر مهربانی و زیبایی است.

از آنجا که این شهر در آغاز فصل بهار هوای دل‌انگیزی دارد به همه پیشنهاد می‌کنم ،تعطیلات را به منجیل سفر کنند. فضای این شهر نسبت به چند سال پیش خیلی تغییر کرده و دیدنی‌تر شده است، همچنین برای گردشگران و مهمانان  برنامه‌ریزی‌های خاصی انجام شده تا بتوانند اوقات خوشی داشته باشند.مجتمع‌های تجاری منجیل برای خرید، بسیار مناسب است و مسافران  می‌توانند از این مراکز هم استفاده کنند.

 درباره سد زیبای منجیل هر چقدرهم بگویم، کم گفته‌ام؛ البته مردم خودشان زیبایی این سد را دیده یا درباره‌اش شنیده‌اند. سدی باآب صاف و زلال که زیر نور آفتاب این منطقه زیبایی خاصی به خود می‌گیرد. بلوار ساحلی سدباآن الاچیق های رنگی اکنون یکی از زیباترین جاهایی است که برای آن ساختار گردشی، تفریحی ساخته‌اند و قدم زدن در آن لذتی مضاعف دارد.

راستی یادم رفت که بگویم مردمان بومی منجیل در۳۰۰سال قبل به دوزبان ترکی وکردی کرمانجی صحبت میکردند وامااکنون لهجه کرمانجی به دست فراموشی سپرده شده است.درآن دوران حاکم ناحیه عمارلوبزرگ که مرکز آن منجیل بود رستم خان عمارلویی بوده ودراینجاحکمرانی می کرده است

دراینجا بایدیادآورشوم که مجموعه قلعه های سمیران مربوط به دوره سلجوقیان بوده که بیش از هزارودویست سال قدمت تاریخی دارد . این بناهای تاریخی که هم اکنون  از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور حفاظت و نگهداری می شود در پانرده کیلومتری شهرمنجیل قراردارد.

اطراف این شهر هم جاهای دیدنی و زیبای بسیاری دارد. به همه توصیه می‌کنم اگر می‌خواهند بهشت روی زمین را ببینند به شهرک توریستی هرزویل بروند .
همه کسانی که به این منطقه سفر کرده‌اند، آن را بهشت روی زمین می‌دانند. خنکای هوای این منطقه آن را از تمام این شهر متمایز کرده است.

 انواع میوه‌ها بویژه زیتون پرتقال، و گیلاس  معروف‌ترین سوغاتی‌های این شهرک تاریخی  است. گردشگران این منطقه می‌توانند انواع  کنسرو زیتون و رب انار  را به عنوان سوغات به همراه ببرند.

 ییلاقات و کوه آسمانسرا پیشنهاد دیگری برای دیدن مسافران است.غار چشمه باد ( یلی بلاغی ) از دیگر پیشنهادات ما برای کوهنوردان و غارنوردان می باشد. آبگرم ماستخور این کوه و آب چشمه های معدنی ‌ برای لذت بردن و درمان فوق‌العاده است.

این منطقه از انواع درختان جنگلی و بوته‌های دارویی پوشیده شده است. درختان انگور، سیب،  انار، انجیر، ازگیل، وزیتون طبیعت زیبای منطقه را زینت‌بخشیده است. چشمه‌های متعددی با نام‌های زنگوله بلاغ  هفت چشمه و حمام بلاغی  و… این باغ‌ها را آبیاری می‌کرده‌ که متاسفانه طی سال‌های خشکسالی، برخی از آنها خشک شده‌ است.

 جنگل دامنه کوه یکی  دیگراز جاهای دیدنی منجیل است و می‌توانم بگویم زیباترین چشم‌انداز را به این شهر را داده است. زیبایی درختان این منطقه غیرقابل انکار است و بارها درباره آن برنامه‌هایی از تلویزیون پخش شده است.‌ به نویسندگان و اهل قلم توصیه می‌کنم حتما چندروزی به اطراف این کوه  بروند. محیط این منطقه برایشان الهام بخش خواهد بود، بدون اغراق می‌گویم و شک نکنند که پس از آن می‌توانند بسیار خوب  درباره این دیار بنویسند.

باد منجیل یکی از عوامل معروفیت این شهر می‌باشد به همین منظور نیروگاه بادی منجیل در دامنه جنوبی کوههای منجیل احداث شده است با وجود سد منجیل و نیروگاه بای منجیل شهر انرژی گیلان نامیده می‌شود.
باد اغلب در بهار و تابستان با شدت بیشتری و در پاییز و زمستان با شدت کمتری می‌وزد. این باد از قدیم معروف به هفت باد منجیل بوده و شدت ان ب قدریست که درختان زیتون را ۴۵درجه  بسمت جنوب خم می‌کند.

با تشکر از دوست و همکار عزیزمان – علی اکبری

دیدگاه خود را به ما بگویید.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A