تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۷ شهریور ۹۶.::. ساعت : ۱۰:۳۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

دلفک ، آشیان عقابان بام کوهنوردی گیلان

 

در زبان محلی به آن دالفک می گویند که دال نام پرنده ای از خانواده عقاب و فک هم در زبان محلی به معنی آشیانه است بنابراین دال فک یعنی آشیانه عقاب.
کوه دلفک بین شهرستان های سیاهکل و رودبار و منجیل از جاذبه های طبیعی و تماشایی گیلان به شمار می آید.
وجود خانه های سنگی و دارا بودن یخچال طبیعی از دیگر ویژگی های جذاب کوه دلفک برای گردشگران است .
دبیر هیئت کوهنوردی استان گیلان با اشاره به اینکه کوه دلفک بام کوهنوردی شهرستان سیاهکل می باشد افزود سالانه حدود ۵۰۰ نفر کوهنورد از شهرهای مختلف برای صعود وارد این منطقه می شوند.
مهدی مهدوی با بیان اینکه مشهورترین کوه شهرستان سیاهکل و به طور کلی شرق گیلان کوه دلفک است افزود علاوه بر شهرستان های داخل استان از شهرهای مازندران ، کردستان ، تهران و البرز برای صعود به قله های کوه دلفک هر ساله تعداد زیادی کوهنورد وارد شهرستان می شود
وی افزود: سکونت موقت مردمان بومی در فصل تابستان در دامنه و پای کوه و شناخت آنان جذابیت ویژه ای برای کوهنوردان شهرهای مختلف دارد.
وی ادامه داد : دور تا دور کاسه های موجود در کوه دلفک قله است که از جهات مختلف می شود به آنها صعود کرد ولی از طرف سیاهکل اگر بخواهیم صعود کنیم مسیر شاه شهیدان و ارمنات بهترین و آسان ترین راه می باشد.
گروه کوهنوردی مرداویج یکی از گروه های کوهنوردی فعال وابسته به کانون کوهنوردان گیلان می باشد و به صورت حرفه ای در سیاهکل فعال است.
وی در مورد گروه کوهنوردی مرداویج سیاهکل هم گفت از سال ۶۲ این تیم کوهنوردی در سیاهکل تاسیس شد و تاکنون تمامی ارتفاعات داخلی کشور را فتح نموده و اخیرا به یکی از قله های مرتفع کوه دنا که بین سه استان اصفهان و یاسوج و کهگیلویه وجود دارد صعود کرده ایم که طبق یک برنامه سه روزه موفق شدیم به یکی از قله های این کوه به ارتفاع ۴۵۵۰ متر صعود داشته باشیم .
دبیر هیئت کوهنوردی استان گیلان افزود: کوه دنا که به آلپ ایران نیز معروف است دارای حدود ۵۰ قله با بالای ۴ هزار متر ارتفاع می باشد.
وی ادامه داد در کوهنوردی جایزه وجود ندارد و در کوهنوردی بنا بر این قرار دارد که پا به پای ضعیف ترین فرد گروه به نوک قله برسیم و در واقع یک نوع همنوردی مطرح است.
وی در مورد وضعیت کوهنوردی سیاهکل هم گفت در سیاهکل یک دیواره ی صخره ای داخل سالن وجود داشت که تمام تلاش خود را می کنیم تا دوباره قابل استفاده شود.
وی اضافه کرد تاکنون کسی به صورت تیمی برای صعود به خارج از کشور نرفته اما به صورت انفرادی در شهرستان سیاهکل کسانی بوده اند به قلل خارج از کشور صعود داشته اند.
سیاوش منتصری کوهساری رئیس هیئت کوهنوردی شهرستان سیاهکل هم گفت علاوه بر کوه دلفک و قله های آن ، کوه کاکو و سیسرا و تالشکول از مهمترین کوه های موجود در شهرستان سیاهکل هستند که کوهنوردان زیادی را برای صعود به سوی خود می کشانند.
گیلان زمین نگارستان یزدان است آن را قدر بدانیم و به زباله و پلشتی آلوده نکنیم.
منبع – ایرنا

این مطلب در 24 ساعت اخیر 22 بار بازدید شده

دیدگاه خود را به ما بگویید.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A