مشاهده مطلب

      ۲۱ خرداد ۱۳۹۶      ۰             545666      اجتماعی, همشهری  یک کلیک تا شوکر

بازاری که تنور آن را تلگرام، اینستاگرام و فضای مجازی گرم نگه می‌دارد. تبلیغات بی‌حساب و کتاب در فضای بی‌در و پیکر مجازی هرکسی را می‌تواند مخاطب خود قرار دهد حتی یک خبرنگار را!

  • تگزاس مجازی

پیدا کردن یکی از این کانال‌های تلگرامی کار دشواری نیست. با یک جست‌وجوی ساده به کانال«‌گان‌استور» می‌رسم؛ فروشگاه بزرگی از سلاح‌های گرم و سرد با تصاویر و توضیحات و البته قیمت درج شده آنها. شما خیال‌کن اصلا وسط تگزاسی! ادمین کانال طوری نوشته‌هایی را تنظیم کرده که بگوید دایه مهربان‌تر از مادر است و با نیتی خیر و تنها برای امنیت مردم در جامعه خودش را به این آب و آتش زده و سلاح مرگبار می‌فروشد! ارتباط با ادمین کانال کار دشواری نیست. او آنقدر احساس امنیت می‌کند که در پروفایل، تصاویرش را قرار داده؛ جوانی که شاید بین ۲۰تا ۲۵سالش است. در پیامم سفارش ۲ قبضه کلت‌کمری برتا می‌دهم و چندین اسپری اشک‌آور و باتوم. چند دقیقه بعد ادمین پاسخ می‌دهد.

بدون هیچ تردیدی می‌نویسد: «هر چه سفارش داری بنویس بیشتر اقلام موجوده!» برایش می‌نویسم:« من تهران زندگی می‌کنم، کارم فروش یه‌سری وسایل دفاع شخصی مثل شوکر، اسپری فلفل و بگی‌نگی چندبار هم برای چند تا از بچه‌ها کلت کمری جور کردم. اما سفارش زیاد دارم، فروشنده من قیمت را بالا برده، کلت کمری را می‌دهد ۴۰۰بدون فشنگ…»

ادمین حضور یک مشتری حرفه‌ای را حس می‌کند و از تخفیف‌ها می‌گوید، کلت کمری را با دو خشاب هر قبضه ۱۰۰هزارتومان، باتوم پرتابی-برقی ۷۰هزار تومان و اسپری اشک‌آور را ۳۵هزار تومان پیشنهاد می‌دهد البته اگر عمده خرید کنم. وقتی می‌گوید در «بانه» زندگی می‌کند نخستین سؤال من این است: «چطور جنس را می‌رسانی؟» می‌گوید: «هر روز ساعت ۶عصر می‌شود به تهران بار بفرستم. اتوبوس‌ها این ساعت به سمت تهران می‌آیند. ما بار را می‌دهیم به اتوبوس‌ها، علاوه بر کرایه ۲۰هزار تومان هم انعام می‌دهیم. در تهران یکی از اقوام‌مان بار را تحویل می‌گیرد و به‌دست مشتری می‌رساند!».و درباره اینکه از کجا مطمئن شوم فروشنده است نه کلاهبردار می‌گوید:«در کانال عکس قبض‌های پرداخت را قرار دادم، ببین. روزانه خیلی‌ها از من خرید می‌کنند مخصوصا مشتری تهران زیاد دارم. همین امروز در یک معامله ۵۷شوکر پرتابی فروختم، این هم قبضش.»

ساعت ۲بعدازظهر است، اصرار دارد خبر قطعی را هرچه سریع‌تر به او بدهم که آیا جنس می‌خواهم یا نه!؟ « اگه تا ساعت ۵ بعدازظهر مطمئن شدی از خرید، امروز جنست را می‌فرستم و فردا تحویلت می‌شود. اینجا، در این شهر به‌همین راحتی می‌شود تجهیزاتی داشت که غیرقانونی است و استفاده آنها هم البته داستانی جداگانه دارد.

  • یک قدم تا قربانی شدن!

پشت چراغ قرمز ایستاده‌اید، خودروی کناردستی صبرش لبریز می‌شود و با سرعت جلوی شما می‌پیچد، شما عصبانی می‌شوید و بوق می‌زنی. راننده اما از شما عصبانی‌تر است، پیاده می‌شود و شما سعی می‌کنید با ایما و اشاره حالی‌اش کنید که این چه وضع رانندگی است، او هم خونسردانه درحالی‌که دست‌اش را دارد فرو می‌کند در یکی از جیب‌هایش می‌آید به سمت‌تان. نزدیک‌تر که می‌شود، دستش را سریع از جیب درمی‌آورد و شما فقط شیء محوی می‌بینید که میان انگشتان مرد مهاجم است و بعد مایعی که پاشیده می‌شود به سر و چشم‌تان.

قربانی اسپری اشک‌آور شدن به همین سادگی است! ماده خطرناکی که می‌تواند شما را تا نابینایی مطلق پیش ببرد. یا همان داستان ترافیک را دوباره مرور کنید، منتها با این تفاوت که مرد مهاجم به جای اسپری اشک‌آور، با دست مسلح‌اش نقطه‌ای از بدن شما را لمس کند و بعد با فشردن یک دکمه در یک چشم برهم زدن ۲۵۰۰ولت برق به بدن‌تان وارد کند! این روزها شوکرهای برقی هم دست‌کمی از اسپری اشک‌آور ندارد و مثل نقل و نبات خرید و فروش می‌شود. مسئولان می‌گویند، اسپری‌های خارجی که از بازار غیرمجاز خریده می‌شوند، برای استفاده و حفاظت در برابر حیوانات وحشی ساخته شده‌اند و چون دارای دوز بالای شیمیایی هستند، می‌توانند موجب نابینا کردن فرد و سوختگی پوست او شوند.

همچنین بعضی از مغازه‌داران اسپری تاریخ‌‌گذشته می‌فروشند که ضرر آن خیلی زیادتر می‌شود و بعضی وقت‌ها باعث کور شدن طرف مقابل هم خواهد شد. شوکرهایی که برق را شلیک می‌کنند خیلی خطرناکند و ممکن است باعث مرگ شوند. شوکرهای تماسی هم اگر به سمت گردن یا قلب زده شود خطر مرگ را خیلی زیاد می‌کند. در دسترس بودن این تجهیزات علاوه بر اینکه کار مجرمان را ساده‌تر می‌کند، ممکن است جوان‌ها را هم به داشتن آنها وسوسه کند، وسایلی که استفاده از آنها سرآغار دردسر و گرفتاری دیگری خواهد بود؛گاهی سال‌ها زندان و گاهی طناب اعدام… .

  • مجازات قانونی برای متخلفان

براساس قانون، مجازات قاچاق اسلحه و هر کس مرتکب قاچاق، ساخت و مونتاژ گازهای بی‌حس‌کننده، بیهوش‌کننده و اشک‌آور شود ۲ تا ۵ سال حبس تعزیری است. این اتفاق در مورد مواد محترقه شوکرها به حبس از ۶ ماه تا ۲سال می‌رسد. نگهداری، فروش یا خرید غیرمجاز گازهای بی‌حس‌کننده، بیهوش‌کننده و اشک‌آور ۶ ماه تا ۲سال حبس دارد. محکومان به خرید و نگهداری مواد محترقه شوکرها هم ۹۱روز تا ۶‌ماه حبس را تحمل خواهند کرد.


 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

با عرض پوزش. مطلبی یافت نشد!