آمار شهدای حادثه تروریستی پایتخت به ۱۷ نفر رسید
آمار شهدای حادثه تروریستی پایتخت به ۱۷ نفر رسید

براساس این گزارش، روز گذشته وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: در ادامه پیگیری سرنخ‌های اطلاعاتی با هدف پاک کردن میهن اسلامی از لوث بقایای تروریست‌ها، سربازان گمنام امام زمان(عج) با همراهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی موفق شدند دیگر عناصر تروریست مرتبط با اقدام تروریستی تهران را قبل از هرگونه اقدام، شناسایی و دستگیر کنند.

در این عملیات، مقدار قابل توجهی سلاح، مواد پیش سازه بمب، کمربند انفجاری، وسایل ارتباطی و مدارک جعلی کشف شد. همچنین چند خانه امن تروریست‌های وهابی تکفیری در شمال‌غرب کشور شناسایی و پاکسازی شد. بر اساس این اطلاعیه در پی سلسله عملیات پیچیده اطلاعاتی و با همکاری خانواده برخی تروریست ها در استان های کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و تهران، ۴۱ نفر از عناصر گروهک وهابی داعش متشکل از تیم های عملیاتی و همچنین سرپل‌های ارتباطی و تدارکاتی به همراه مقادیری اسناد و مدارک و تجهیزات عملیات تروریستی قبل از هرگونه اقدام شناسایی و دستگیر شدند.

پیش از این نیز پلیس امنیت کرمانشاه اعلام کرده بود که ۲ نفر از مرتبطین با حملات تروریستی اخیر به مجلس و حرم مطهر امام راحل را در روانسر دستگیر کرده است. همچنین در پایتخت و بنابراعلام رئیس پلیس تهران، ۵مظنون درخصوص حادثه تروریستی در حرم مطهر امام خمینی(ره) توسط پلیس دستگیر شده‌اند و تحقیقات از آنها ادامه دارد. از سوی دیگر شامگاه پنجشنبه مأموران پلیس در شهرستان ثلاث باباجانی استان کرمانشاه یک دستگاه پژو ۴۰۵بلاصاحب را که ۹۲قبضه کلت کمری در آن جاسازی شده بود کشف کردند.

  • تروریست‌ها که بودند؟

یک روز پس از حادثه تروریستی پایتخت، وزارت اطلاعات هویت و مشخصات عاملان این حادثه را منتشر کرد. براساس اطلاعیه منتشر شده، این افراد به نام‌های قیوم، ابوجهاد، رامین، سریاس و فریدون پیش از این در جنایات گروهک داعش در موصل و رقه مشارکت داشته‌اند. آنها ۵نفر بودند که پس از پیوستن به گروهک تروریستی داعش، از کشور خارج شده و در مردادماه سال ۱۳۹۵، تحت فرماندهی ابوعایشه از فرماندهان رده‌بالای داعش وارد کشور شدند و قصد اجرای عملیات‌ تروریستی در شهرهای مذهبی را داشتند اما پس از انهدام کامل شبکه و ضربه به نفرات اصلی ازجمله هلاکت ابوعایشه؛

تمامی آنها از کشور گریختند تا اینکه دوباره وارد ایران شده و این عملیات تروریستی را رقم زده‌اند. درحالی‌که خبرگزاری‌ها این ۵تروریست را اهل شمال‌غرب کشور اعلام کرده‌اند، ماموستا ملا قادر قادری، امام جمعه شهرستان پاوه، با اشاره به اینکه گویا تعدادی از تروریست‌های حادثه تهران از اهالی پاوه بوده‌اند؛ اورامانات و پاوه را مهد جوانمردی دانست و گفت: اگر چندنفر روباه صفتِ مزدور از پاوه رفته و یک حرکت ناجوانمردانه انجام داده‌اند؛ در مقابل این شهرستان صدها شیرمرد تقدیم انقلاب کرده است.

  • جزئیات حمله به حرم از زبان سرکلانتری

روز پنجشنبه سرکلانتر جنوب غرب تهران در حضور رسانه‌ها جزئیات حمله تروریست‌ها به حرم امام راحل را شرح داد و گفت: حوالی ساعت۱۰:۱۰چهارشنبه، ۲نفر تروریست پس از عبور از زیرگذر بزرگراه به‌سمت ورودی شماره ۷حرم مطهر حرکت کردند و یکی از آنها از در اصلی و دیگری از در مجاور وارد رینگ ۴۰۰متر شدند. آنها برای گمراه کردن مأموران امنیتی و انتظامی اقدام به انفجار یک بمب صوتی کردند و نفر دوم با تیراندازی به یک نگهبان که کنار در اصلی و داخل اتاقک نگهبانی قرار داشت، وی را مجروح کرد.

سرهنگ بهمنیاری افزود: پس از ورود تروریست‌ها به رینگ ۴۰۰آنها با این تصور که ورودی درمانگاه به داخل ضریح حضرت امام راه دارد به‌سمت درمانگاه حمله‌ور شدند و در طول حرکت در مسیر در ورودی تا درمانگاه نیز شعارهای تروریستی خود را با صدای بلند تکرار می‌کردند. در آن زمان کارگران و خدمه در حال جابه‌جایی زائران بودند و یکی از خدمه به‌نام شهید سبزعلی مقابل در ورودی درمانگاه با ضرب گلوله تروریست‌ها به شهادت رسید.

سرکلانتر جنوب غرب تهران با بیان اینکه تروریست‌ها پس از ورود به درمانگاه متوجه شدند مسیر را اشتباه آمده‌اند، تغییر مسیر داده به‌سمت صحن مصطفی خمینی حرکت کردند، گفت: پس از ورود این دو عنصر تروریستی به صحن مصطفی خمینی آنها درست مقابل در ورودی ضریح امام خمینی قرار گرفتند ولی باز هم دچار اشتباه شدند و با دیدن یکی دو تابلوی فرسوده و اشتباه وارد دالانی شدند که به‌سمت دیگر حرم منتهی می‌شد. بهمنیاری افزود: درحالی‌که چهار، پنج‌دقیقه از ورود آنها و تیراندازی‌شان در داخل محوطه حرم امام خمینی گذشته بود، عوامل انتظامی در محوطه روبه‌رو حاضر شده و با تروریست‌ها درگیر شدند.

وی ادامه داد: پس از درگیری مأموران انتظامی با تروریست‌ها یکی از مأموران پلیس از ناحیه پای چپ مورد اصابت گلوله قرار گرفت و یک تروریست نیز در طرف مقابل درحالی‌که کمربند انتحاری به‌خود بسته بود و ۷نارنجک و یک قبضه خمپاره ۶۰و مقادیر قابل توجهی مهمات کلاشینکف داشت،

با ضرب گلوله مأموران پلیس که به سر او اصابت کرد به هلاکت رسید. پس از آن تروریست دیگری که پشت درختچه‌های محوطه سنگر گرفته و مجهز به کمربند انتحاری بود به‌سمت همکاران ما که پشت خودروهای پلیس سنگر گرفته بودند حمله‌ور شد و قصد داشت کمربند انتحاری خود را میان نیروهای پلیس منفجر کند که خوشبختانه با هوشیاری مأموران پلیس و به‌ضرب گلوله مأموران منفجر شده و به هلاکت رسید. بهمنیاری با اعلام اینکه در این حادثه مأموران پلیس توانستند یک زن را که در حاشیه این اتفاقات حضور داشت و با وجود غیرمسلح بودن، به‌نظر می‌رسید در ارتباط با تروریست‌ها باشد دستگیر کرده و تحویل وزارت اطلاعات دهند.

  • آخرین آمار قربانیان

درحالی‌که روز چهارشنبه آمار شهدای حوادث تروریستی پایتخت ۱۳نفر اعلام شده بود، اما آخرین گزارش‌های دریافتی از مراجع درمانی و قضایی نشان می‌دهد که در این حادثه تا‌کنون ۱۷نفر شهید و ۵۲نفر مجروح شده‌اند که افزایش تدریجی آمار اعلامی شهدا به‌علت به شهادت رسیدن تعدادی از مجروحان پس از حادثه بوده است. همچنین ۴نفر از هموطنان در ساعات اولیه بعد از حادثه مفقود بودند و اطلاعی از سرنوشت آنها نبود که مشخص شد به شهادت رسیده‌اند و در همان لحظات اولیه به مراکز درمانی منتقل شده بودند.

  • ابوعایشه، سردسته تروریست‌ها

شاید اگر سال گذشته مأموران امنیتی موفق به شناسایی ۲تیم تروریستی پس از ورود به خاک ایران نمی‌شدند، حالا حوادثی که آنها رقم زده بودند، نه‌تنها تهران، که دیگر شهرها را نیز درگیر کرده بود. بررسی‌ها نشان می‌دهد ۵تروریستی که چهارشنبه در تهران به هلاکت رسیدند، اعضای تیم‌هایی بودند که سال۹۵ و به قصد انجام دست‌کم ۵۰عملیات تروریستی وارد ایران شده اما پس از مواجهه با مأموران امنیتی به خاک عراق گریخته بودند. ماجرا از این قرار بود که اواخر مرداد۹۵، ۲تیم تروریستی از مرزهای عراق و از طریق کرمانشاه وارد کشور شدند.

هدف آنها رساندن فرمانده جدید خود به داخل خاک ایران و استقرار وی در نقطه‌ای امن بود. کسی که ابوعایشه یکی از معاونین عملیات گروهک تروریستی داعش، نام داشت. این مرد یکی از فرماندهان اصلی و بنا بر برخی اطلاعات، معاون عملیات گروهک تکفیری – تروریستی داعش بود که پس از ناکامی تیم‌های تروریستی اعزامی به کشور، به تصمیم داعش راهی ایران شده بود تا عملیات تروریستی در سطح بالاتری انجام شود. هنگام ورود ۲تیم‌ تروریستی اما نیروهای قرارگاه نجف سپاه کرمانشاه با یکی از تیم‌ها درگیر شده و تمام اعضای تیم را در نقطه صفر مرزی به هلاکت رساندند.

این در حالی بود که ابوعایشه به همراه تیم دیگر وارد کشور شده و در یکی از شهرهای مرزی در استان کرمانشاه، مخفی شده بودند. آنها اما خبر نداشتند که مأموران امنیتی تمامی حرکات‌شان را زیرنظر دارند. در نهایت وقتی متوجه می‌شوند مخفیگاه‌شان لو رفته تصمیم به فرار می‌گیرند که در درگیری با مأموران تمامی آنها ازجمله ابوعایشه به هلاکت می‌رسند.

شهداپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *