مشاهده مطلب

      ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶      ۰             522833      اجتماعی  

معلمان بابت حق‌الزحمه انتخابات مجلس دهم(اسفند ۹۴)، حق‌الزحمه امتحانات خرداد، شهریور و دی ۹۵، حق‌التدریس‌(معلمان رسمی) مهر ۹۵تا‌کنون از دولت طلبکار هستند.

 

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش شهرستان‌های تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم از پرداخت بخشی از مطالبات مربوط به ساعات حق‌التدریس نیروهای شاغل خبر داد.

 

پیش از این وعده داده شده بود تا مطالبات حق‌التدریس‌ معلمان شاغل در هفته معلم واریز می‌شود که این موضوع محقق نشد. شهباز بیگی، معاون پشتیبانی آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران با اعلام اینکه با تأمین اعتبار از سوی دولت و ابلاغ آن به آموزش و پرورش، واریز بخشی از مطالبات معلمان آغاز شده، گفت:«مطالبات مربوط به ساعات حق‌التدریس‌ ۳‌ماه سال تحصیلی ۹۶-۹۵پرداخت می‌شود و برای تأمین باقیمانده مطالبات معلمان تلاش برای محقق شدن آن در حال انجام است.»

 

پیش از این مسئولان وعده داده بودند مطالبات فرهنگیان تا هفته دولت پرداخت ‌شود که پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته سال ۹۵پرداخت شد ولی از پرداخت سایر مطالبات خبری نشده است.

 

    • رابطه انتخابات و مطالبات

 

در همین حال خبرگزاری فارس نیز گزارش داد که حق‌التدریس‌ یا همان اضافه‌کار معلمان از مهر‌ماه سال گذشته تاکنون پرداخت نشده بود، که در آستانه انتخابات فقط ۲یا ۳‌ماه از این معوقات پرداخت شد.

 

این رفتار آموزش و پرورش در آستانه برگزاری انتخابات، شائبه‌های کار تبلیغاتی را دوچندان کرده؛ ضمن اینکه فقط حق‌التدریس‌ مهر، آبان یا آذر سال ۹۵معلمان پرداخت شده و هنوز زمان دقیق برای پرداخت بقیه مطالبات معلمان تعیین نشده است.

 

این در حالی است که معلمان در انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا همچون گذشته پای ثابت صندوق‌های رأی‌گیری هستند و افزون بر آن، امتحانات خرداد نیز در پیش است. البته آنها هنوز مطالبات پیشین خود را درخصوص انتخابات مجلس دهم و امتحانات خرداد، شهریور و دی ۹۵ دریافت نکرده‌اند.

 

    • افزایش ۱۰۰درصدی میانگین حقوق

 

یکی از موارد مطرح شده در این‌باره مربوط به ادعای افزایش ۱۰۰درصدی میانگین حقوق معلمان می‌شود. وزیر آموزش و پرورش در آستانه هفته معلم در نخستین نشست خبری خود از افزایش حقوق ۱۰۰درصدی میانگین حقوق معلمان در دولت یازدهم سخن گفت. این ادعا از سوی حجت‌الاسلام مجید انصاری، معاون حقوقی و اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور نیز تکرار شده و آنها مدعی شده‌اند که میانگین حقوق معلمان به ۲میلیون و ۴۵۰تا ۲میلیون و۷۰۰هزار تومان رسیده است. این در حالی است که عده‌ای از فرهنگیان می‌گویند دوبرابرشدن حقوق‌هایی که حداقلی بوده با وضعیت اقتصادی جامعه همخوانی ندارد. در مقابل، عده دیگری می‌گویند این افزایش دوبرابری شامل همه حقوق آنها نشده است. همچنین فرهنگیان چشم انتظار اجرای مرحله دوم رتبه‌بندی در آموزش و پرورش هستند که قرار بود در شهریور۹۵ اجرا شود و نه‌تنها هنوز اجرا نشده بلکه در مرحله اول نیز شامل همه معلم‌ها نشده است.

 

مطالب پیشنهادی مرتبط

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.