شهر بره سر در فاصله۴۰کیلومتری شهر رستم آباد واقع شده است وشهر کوهپایه ای بره سر نگینی با طبیعت سبز ،زیبا ، دلنشین و تکیه کرده به آسمان ودربخش خورگام واقع است .منطقه ای زیبا و زرخیزباچشمه ساران جوشان و باغ های فراوان و کوههای سر به فلک کشیده از جمله ( استلی سرا و باغبر  ، شینه چاک) . برفراز جنگلهای سبز و انبوهی که تمام کوههای این سرزمین را فتح کرده اند .

بره سر مرکز بخش خورگام در ارتفاع ۱۶۰۰متری از سطح دریاهای آزاد قرار گرفته که از شمال به بافت قدیم بره سرازجنوب به جنگلها، مراتع، ییلاقات واستخر زیبای ویستان از شرق به روستا های تیه ودوسالده واز غرب به زمین های چنبکنارو روستای چهار محل محدود میگردد.

این شهر دارای بافتی متمرکز که درسال ۱۳۶۹شمسی در محل فعلی احداث گردیده است .شهری  با آب و هوای معتدل و مطبوع کوهستانی و دارای جنگل‌های راش بکر ، زیبا وتنوع گیاهی ازجمله  گونه نادر سوسن سفید(چلچراغ) که محلی ها به آن لیلیوم می گویند دراین شهر می رویند.

فصل بهار فصل نو شدن طبیعت و زیبایی های شگفت انگیز طبیعت بره سر است.دراین مطلب قصد داریم تا شما را با یکی از شگفت انگیز ترین جاذبه های طبیعی شهرمان آشنا کنیم. درختان راش دره خونیه به دلیل تعداد زیاد وتنوع بسیار در گونه های گیاهی و جانوری که در آن زندگی می کنند و همچنین قدمت و زیبایی بسیاری که دارند از منحصر به فرد ترین در ه های شهر بره سر محسوب می شود.

 

دره باستانی “خونیه” ازپیرامون  ومشرق شهر بره سر و در۱ کیلومتری جاده روستا داماش واقع شده است. نام رسمی خونیه دٍره و نام محلی آن با زبان دیلمی و لهجه شیرین برسری «خونیه دٍره» تلفظ می‌شود. «خونیه» کلمه‌ای برسری به معنی خون است وخونیه دٍره به معنای دره خون است و این احتمالاً به علت کشته شدن ماموری در این دره این نام را برآن نهاده اند.

 

این دره حیرت انگیز با جاذبه های گردشگری بکر و شگفت انگیز و سرچشمه ها و آب زلالش و باغهای پیرامونش بادرختان گردو ،فندق  و پر میوه اش آماده است تا به یکی از گردش گاههای زیبای بخش خورگام تبدیل شود.

این جاذبه طبیعی در پیرامون شهر برهسر و در منطقه ای به نام شارشار قدیم قرار دارد و دارای طبیعتی زیبا  آبشار و چشمه های جاری با آب فراوان، درختان راش فراوان است.

آب این دره به رودخانه تورنگ لات که شاخه ی اصلی این رودخانه است می ریزد. زیبایی و بکربودن منطقه شارشار برای هر بازدید کننده ای ابتدا عظمت و شوکت و ابهت این تپه ها ودره ی طویل را مجسم می کند سپس آهنگ خوش ترنم شرشر آب خستگی را از تن بیرون می کند.

این منطقه بکر که همواره حس شگفتی بازدیدکنندگان را برانگیخته، محل بازدید و تفریح بهار و تابستان مردم برهسر و گردشگران است و طبیعت گردان روستاهای پیرامون روزهای تعطیل می روند تا خستگی های روزمره شان را کنار آبشار”شارشار” و سایه وسیع چتر درختان راش این دره جا بگذارند.

زیبایی موجود در دره “خونی” بیش از آن است که در این جملات بتوان آن را توصیف کرد؛ باید به این دره زیبا یا دره های ناشناختهای این شهر  رفت و حیرت انگیزترین صحنه هایی که طبیعت توانسته است در این جا تصویرگری کند را به تماشا نشست .

واما اینجا جایی است که عظمت طبیعت را می تواند با تمام وجود احساس کرد و به آرامشی عجیب رسید.

 زیبایی های این دره باستانی و زیبا متاسفانه علی رغم شهرت در سطح شهرستان رودبار کمتر و در سطح استان گیلان مجال معرفی یافته است که در این راستا همت نویسندگان در باره معرفی جاذبه های این شهر راهگشا خواهد بود.