مشاهده مطلب

      ۲۸ فروردین ۱۳۹۴      ۰             32446      اجتماعی, اخبار منجیل  

آقای رئیس جمهور، خوش آمدی و رفتنت هم به سلامت اما یادت باشد رودبار هفت شهری دارد با مردمانی باصفا که بعضی شهرهایش از کوچکترین امکانات بی بهره اند اما تا وقتی شنیدند می خواهی بیایی سر از پا نشناختند و به دیدارت آمدند.

 سفرهای استانی عالی ترین مقام اجرایی کشور، از رسم هایی است در دولت نهم شدت گرفت و رسمی شد تا دولت ها گاهی سفر به مراکز استان و گاهی نیز شهرستانها دیداری تازه کنند و با تصویب کم یا زیاد پروژه ها در جهت رفع نیازها و مشکلاتی که مردم یک استان یا شهرستان ذی نفع هستند، گام بردارند.

در بیست و ششمین روز از بهار ۹۴ و در ۲۰ ماهگی عمر دولت روحانی، گیلان شمالی ترین استان کشور میزبان رئیس دولت و کابینه شد. آنچه در این سفر حائز اهمیت بود میزان استقبال مردمی از کاروان دولت بود که چند هفته ای فرمانداری های شهرستانها را درگیر خودش کرد و هریک با اختصاص صدها مینی بوس، اتوبوس و … هریک در این استقبال پرشور و نقش آفرین بودند حال بماند این سفر چه هزینه ای را در این حیث روی دست مدیران گیلانی گذاشت.

 

نگارش نامه به رئیس جمهور هم که احمدی نژاد با معرفی نویسندگان نامه به کمیته امداد، بهزیستی و اهدای کمک های نقدی و غیر نقدی مختلف باب شده بود. در این سفر با راه اندازی یک سامانه تلفنی روش نوینی یافته بود با این تفاوت که اگر در نامه ات راحت سفر دل وا می کردی برای کاربر این نمی توانستی راحت دردهایت را بگویی، حال بماند که دقیقه ها باید پست خط منتظر می ماندی.

 

این سفر تفاوتی با سفرهای دولت قبل داشت آنهم تعدد بنرهای دعوت حضور مردم به ورزشگاه و خیرمقدم گویی بود. خیرمقدم هایی که بعضی ها رنگ و بوی همزبانی و همدلی مردم با دولت را نوید می داد: از مردم گیلک زبان ما گرفته که نوشته بودند خوش باموئیه به گیلان تا مردم روستای گوفل خورگام ما که به زبان کردی نوشته بودند« تدبیر لَه تَه – امید لَه مَه به معنی فارسی تدبیر از تو – امید از ما» هم در نوع خودش ابتکاری و جالب و علاقه مردم را به دولت نشان می داد.

اما علیرغم اینکه شهرهای گیلان و شهرستان بنر باران شده بودند اما ازانتقادهایی که به بنرهای احمدی نژاد از سوی رسانه های کشوری، استانی و محلی وارد شد خبری نبود و انگار بنرها بهانه ای بود برای نقد دولت قبل چون اگر اینگونه نبود….

343432312

سفر ۲۷ ساعته دکتر روحانی هم تمام شد و ماحصل حائز اهمیت آن تکمیل ۱۱ کیلومتر و راه آهن قزوین – رشت بود که رئیس جمهور هم تاکید فراوانی به آن داشت.

اما ای کاش در خصوص مسکن مهر ۵ شهر سرزمین من و استان گیلان هم بارقه ای ایجاد می شد، از استخر سرپوشیده بانوان رودبار و استادیوم ورزشی شهر رستم آباد که حتی اشاره ای هم به آن نشد. چهاربانده کردن محورهای ارتباطی توتکابن – بره سر و لوشان – جیرنده هم بماند.

اصلا انگار بخت با ما یار نیست، مسئولان استان از چای برنج نام می برند و زیتون را فراموش می کنند یا از اولین شهید نهضت حضرت امام که سیدی وارسته است « شهید سید یونس رودباری» یاد نمی کنند.

البته وقتی از خبرنگار رودباری که رودباری بودن را افتخار برای خودش نمی داند، از دیگران چه انتظاری باید داشت.

دولت دستور اجرایی آزاد راه را صادر کرد اما تصمیم گیری نشد وضعیت جوانان شاغلی که از بازار این شهرها ارتزاق می کنند و عبور آزاد راه بدون در نظر گرفتن راه دسترسی مناسب بحرانی جدی در بحث اشتغال ایجاد می کند حرفی به میان نیامد.

لوشان و منجیل که از چرخه خارج شدند و دست مایه اش تعطیلی زیتون فروشی ها و بیکاری جوانان و معضلات اجتماعی که تقصیرش را گردن این و اون انداختیم و مهاجرت از شهرستان را برایمان به ارمغان آورد، بود.

آقای رئیس جمهور، خوش آمدی و رفتنت هم به سلامت اما یادت باشد رودبار هفت شهری دارد با مردمانی باصفا که بعضی شهرهایش از کوچکترین امکانات بی بهره اند اما تا وقتی شنیدند می خواهی بیایی سر از پا نشناختند و به دیدارت آمدند.

آقای رئیس جمهور، نبض شهر لوشان خوب نمی زند، اقتصادش در حال فلج شدن است و چند روز دیگر بی آبی در آن بیداد خواهد کرد.

آقای رئیس جمهور، منجیلی های عزیز ما تنها ایستگاه راه آهن و یک رمپ ورود و خروج مناسب برای دسترسی مسافرین به شهرشان از تو می خواهند تا بازارشان فلج نشود.

آقای رئیس جمهور رودباری ها هم می خواهند عبور آزاد راه هم به بزرگترین بازارچه زیتون کشور آسیب نزند.

آقای رئیس جمهور رستم آباد در حال توسعه هم نیاز به حمایت دارد، از تکمیل پروژهای نیمه کارش گرفته تا توجه به بحث گردشگری و … آن.

اما فراهم کردن نیازهای اولیه در شهرهای توتکابن، بره سر و جیرنده هم خواسته بزرگی نیست تا مردم این منطقه رفتن را به ماندن و تحمل مشکلات ترجیح دهند.

آقای رئیس جمهور کاش می دیدی صحنه هایی که با یک لجظه دیر جنبیدن به خاطر آسفالت خراب منطقه خورگام و عمارلو، خودروهاست که ته دره می روند و اداره راه تازه به یادش می افتد باید چند بیل خاک به جای ترمیم آسفالت و گاردیل حاشیه این راه ها بریزد.

آقای رئیس جمهور کاش حال روز کارگران کاشی گیلانا، معدن سنگرود، سیمان لوشان و… را می دیدی که با سیلی صورت خود را سرخ می کنند و با این گرانی عید خود را به سختی گذراندند.

و صدها ای کاش گفتن ها که در گرو تدبیر شماست.

امیدواریم رسم همدلی را هم بجا آورید و کلید تدبیرتان گره گشای مشکلات قفل شده شهرستان رودبار سرزمین صلح و دوستی باشد.

امیرمجتبی واعظی

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.