تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۶ آذر ۹۱.::. ساعت : ۱:۴۶ ق.ظ
۹ دیدگاه

از منجیل تا غار کبته – آرش سعیدیان

این مطلب در 24 ساعت اخیر 20 بار بازدید شده

گزارش برنامه

نام برنامه :  غار کبته

تاریخ برنامه : ۱۳۸۹/۰۴/۰۴

هدف برنامه : بررسی و بازدید اولیه  موقعیت و چگونگی غار

نوع برنامه : غار نوردی

نام مسئولین : علی رضایی ، حسین بوئینی

تعداد و اسامی شرکت کنندگان :

 ۱- علی رضایی ۲- حسین بوئینی ۳- خانم بوئینی ۴- خانم بابایی ۵- آرش سعیدیان  ۶-غفور روشن  ۷- حسین صفیاری

مبدا شروع : استان  گیلان – شهرستان رودبار – پایین بازار- محله های لاکه ، دوگاهه – به سمت روستای   کبته

توصیف جغرافیایی منطقه   :

پوشش گیاهی : از نوع استپ کوهپایه ای  و پوشیده از بوته و گلهای  کوهستانی همچون  گل گاوزبان ، پلنگ مش و زرشک کوهی

در داخل روستا آثاری از درختکاری و چند باغ با درختانی همچون گردو و زیتون و توت سفید وگیلاس   و انار و بید مجنون و …  

پوشش جانوری : انواع دام وطیور اهلی ، حیوانات وحش مثل پلنگ ، گرگ ، روباه ، شغال و حشراتی چون زنبور عسل ، زنبور وحشی ، کژدم و خزندگانی چون مار و مارمولک ،لاک پشت ،دوزیستانی چون قورباغه ،خرچنگ رودخانه ای  و پرندگانی چون عقاب ، قرقی، شاهین ، کبک ، زاغ ، کلاغ و …

رودخانه : فصلی و دائمی در طول مسیر و قبل از ورودی روستا از بالا کبته به سمت پایین کبته و سپس منطقه جودکی طارم

امکانات منطقه : (وانت بار ، فاقد آنتن دهی تلفن همراه ، امکان خرید ، راهنمای محلی و …)

طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع نقاط مهم :

دهانه  غار کبته  (N 36 52 09.3 , E 049 16 42.9) ارتفاع از سطح دریا (۱۸۰۹)

 

 

 

زمان بندی  برنامه :

  راس ساعت ۱۵/۳۰ از منجیل حرکت به سوی کبته رودبار را شروع کردیم و با رسیدن به سه راهی پایین بازار رودبار  در ساعت ۱۵/۲۰ دقیه ، جاده فرعی و سربالایی کنارگذر پل را به سمت کبته در پیش گرفتیم و با عبور از پیچ و خم جاده  محلی لاکه و دوگاهه در انتهای کوی شهید خدابنده مسیر آسفالته پایان یافته و وارد جاده خاکی کبته شدیم . راه خاکی  با پیچهای کم و بیش زیاد را به دلیل وجود شیب  با سرعتی مطمئن پشت سر گذاشته و هر چقدر ارتفاع می گرفتیم چشم انداز زیبایی از شهرستان رودبار و محل های اطراف آن پدیدار می شد که خالی از لطف نبود . بعد از حدود ۳۰ دقییقه به دو راهی روستای لاکه رسیدیم و با تابلویی بر سر دوراهی که مقدم میهمانان را برای ورود به محل گرامی میداشت برخورد نمودیم . ولی وارد این مسیر نگشته بلکه از جاده فرعی خاکی سمت چپ  ، راهمان را به سوی کبته در پیش گرفتیم . بین مسیر  در ساعت  ۱۶/۳۰ دقیقه در کنار چشمه ای  با نام محلی سنگ لار  برای نوشیدن آب و استراحت موتور ماشین  ۱۰ دقیقه توقف نمودیم و بعد از استراحت دوباره مسیر را در پیش گرفته که رفته رفته از شیب جاده کاسته شد و با گذشت حدود ۱۵ دقیقه پیشروی  وارد سراشیبی به سمت روستای کبته گشتیم . قله پشته کوه با تاج سنگی اش  در برابرامان خودنمایی می نمود که در بالا دست روستای کبته قد علم کرده بود .

سرانجام در ساعت ۱۷/۳۸ دقیقه پس از طی مسیر ۲۲ کیلومتری  به کبته رسیدیم که در اولین نگاه آثار زلزله ۶۹ در روستا هویدا و آشکار است . قبرستان کوچکی در ابتدای روستا قرار دارد که با دیدن آن همه گروه برای شادی  و آمرزش ارواح از دست رفتگان این حادثه تلخ وجانکاه فاتحه ای را زیر لب زمزمه می نمایند و با گذشتن از کنار  آن  وارد روستا می شویم . چند خانه سنگ و گلی یا همان کلبه های محلی  و تعادای آغل دام و چند قطعه باغ در پایین دست در روستا پابرجاست و تعدادی نیز بعد از زلزله درست شده .آقای روشن که زادگاهش در این روستا می باشد به دیدار آشنایان و بستگان خویش رفته و افراد گروه نیز به تماشای روستا پرداخته که با استقبال پیرزنی زنده دل که به لهجه شیرین محلی به ما خوش آمد گفته و از علت ورود مان سوال می کند مواجه می شویم و پس از خوش  و بشی کوتاه برای ما آرزوی موفقیت و سلامتی کرده و به سوی کلبه خویش می رود . آقای روشن ،رضایی و بوئینی مشغول پرس و جو درباره غار و استفاده از راهنمایی ساکنان محلی  گشته و بقیه افراد به دنبال محلی برای استراحت و نوسازی نیروی بدن  می گردیم و در زیر سایه درخت توت بار و کوله ها را جمع کرده و با پیوستن آقایان روشن ، رضایی و بوئینی به گروه مشغول خوردن غذا و استراحت چند دقیقه ای گشته و بعد از نظر خواهی و مشورت قرار شد تا آقایان  روشن ، رضایی ، بوئینی ، سعیدیان  با همراهی یکی از سکنه محلی به نام آقای همت رضایی برای بازدید از غار حرکت کنیم .

 ساعت ۱۸/۱۵ دقیقه به سمت قله کوه با نام محلی (( دیرجون چت ) دیر جون  : یعنی بالادست ، چت : یعنی کوه سنگی )) رهسپار گشتیم و با پشت سرگزاردن دو تپه پوشیده از گون وکتیرا با ارتفاع نسبی ۱۳۰۰ الی ۱۵۰۰ متر در ساعت ۱۹/۱۰ به کمرکش قله جایی که دهانه و شکاف غار در پشت بوته های گزنه ساقه بلند و درخت خشکی مخفی بود رسیدیم .

 

بعد ازخوردن اندکی غذا و نوشیدنی از دهانه مثلثی کشیده غار با ارتفاع تقریبی ۲/۵ متر گذشته و داخل غار شدیم و به محض  ورود با کنده کاریهای افراد سود جو در پی  گنج و زیرخاکی به تعداد ۳ چاله مواجه شدیم که آثار بجا مانده استخوان و خمره قابل مشاهده بود . با آماده سازی ابزار شروع به ادامه مسیر نموده و با عبور از روی چاله ها به یک شکاف در کف تالار ابتدای غار رسیدیم که بصورت سینه خیز و انفرادی از آن گذشتیم و با یک سکوی سنگی که در ارتفاع ۱/۵ متری اش   دهانه دالانی دایره شکل پدیدار بود روبرو شده و وارد دالان شدیم که مسیر را ادامه دهیم ولی بعد از حدود ۲ تا ۳ متر پیشروی دیواره های غار با شکلی ایستا به یکدیگر  پیوند خورده و پایان زودهنگام غار آشکار گشت . بعد از خروج از دالان و در سمت چپ شکاف کف تالار متوجه حفره استوانه شکل  با قطری  ۲متری  به سمت بالا شدیم ، و آقای  بوئینی  و راهنمای محلی از آن بالا رفتند تا اماکن عبور از آن را بازبینی نمایند که بعد از ۳ متر بالاروی و رسیدن به یک تاقچه کوچک در حفره از بسته بودن  مسیر خبر دادند ، در ضمن یک چاله شیب دار در سمت راست شکاف کف تالار بود که آقای رضایی وارد آن شدند ولی بازهم با انتهای   بسته آن مواجه شدند . سرانجام پس از پیمایش این غار حدودا ۴۰ متری  بسته ، ناچار به بازگشت  در ساعت ۱۹/۴۰ دقیقه از غار شدیم و پس از پایین آمدن از قله راس ساعت ۲۰/۴۵ دقیقه به کبته نزد بقیه گروه رسیدیم . با کمی استراحت و توصیف شرایط غار برای  بقیه افراد و تشکر از اهالی و راهنمای محلی و خداحافظی از آنها ساعت ۲۱/۱۵ به سمت رودبار و منجیل حرکت کردیم و در زمان ۲۴/۰۰ شب به منجیل رسیدیم .

 

تجربیات جدید :

اجرای برنامه های  آینده مستلزم امکانات و ابزار بیشتر

آشنایی کامل با مسیر برای اولین بار    

پیمایش  کامل غارتوسط  گروه برای اولین بار در شهرستان

برداشت نقاط با GPS برای اولین بار

قله های اطراف :

قله کوه پشته کوه در ضلع شمال غربی غار

قله دیرجون چت در  شمال کبته

 

 

 

روستاهای واقع در طول مسیر :

لاکه ، دوگاهه ، کبته

چگونگی جاده :

شکل جاده از پایین بازار رودبار تا کوی شهید کلانتری آسفالته بوده و از آن به بعد خاکی و شنریزی شده می باشد .

گویش و فرهنگ مردم منطقه :

زبان و گویش  محلی رودباری  و در خود کبته با گویش نزدیکی به تاتی

روستاییان ساده زیست  و خونگرم

زندگی به سبک کشاورزی   و دامداری   و پرورش دهنده زنبور عسل

وسایل فنی مورد نیاز برنامه :

کلاه ایمنی غارنوردی

هدلایت  یا هدلامپ و چراغ دستی

لباس کار مخصوص     پیمایش غار و ضد آب  و لباس اضافی

لباس غواصی و کپسول اکسیژن در صورت لزوم

کوله مناسب برای داخل غار

چکمه و کتانی  و کفش مناسب

دستکش

کیف کمکهای اولیه

طناب و ابزار فنی

برای انجام عملیات نقشه برداری از غار ابزاری چون کلینومتر،قطب نما،لیزر دیستو،متر،نوتپد،کاغذ میلیمتری،مداد،گونیا با خط کش و …

 

گردآوری گزارش   : آرش سعیدیان

دیدگاه خود را به ما بگویید.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A